کلمه جو
صفحه اصلی

نیالا

فرهنگ اسم ها

اسم: نیالا (دختر) (فارسی) (تلفظ: niyālā) (فارسی: نیالا) (انگلیسی: niyala)
معنی: زیبایی، آلایش، ( اَعلام ) نام روستایی در شهرستان ساری، نام روستایی اطراف ساری

فرهنگ فارسی

دهی است از دهستان شهریاری بخش چهار دانگه در جلگه شهرستان ساری . در ۲۴ هزار گزی جنوب شرقی بهشهر کنار رودخانه نکا در منطقه کوهستانی معتدل هوای مرطوبی واقع است و آبش از چشمه و رودخانه نکا محصولش برنج و غلات و لبنیات و ارزن شغل مردمش زراعت و مختصر گله داری و کرباس بافی است .

لغت نامه دهخدا

نیالا. ( اِخ ) دهی است از دهستان شهریاری بخش چهاردانگه شهرستان ساری. در 24هزارگزی جنوب شرقی بهشهر کنار رودخانه نکا، در منطقه کوهستانی معتدل هوای مرطوبی واقع است و 420 تن سکنه دارد. آبش از چشمه و رودخانه نکا، محصولش برنج و غلات و لبنیات و ارزن و شغل مردمش زراعت و مختصر گله داری و کرباس بافی است. ( از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3 ).

دانشنامه عمومی

مختصات: ۳۶°۳۷′۰″ شمالی ۵۳°۴۹′۱۱″ شرقی / ۳۶٫۶۱۶۶۷°شمالی ۵۳٫۸۱۹۷۲°شرقی / 36.61667; 53.81972
نیالا، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گلوگاه در استان مازندران ایران. گورستان نیالا از آثار ثیت شدۀ ملی ایران در این روستا قرار دارد.
این روستا در دهستان توسکاچشمه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۱ نفر (۱۰۷خانوار) بوده است.
اندکی پس از واقعه بدشت و ادعای پایان اسلام توسط سران بابی ، روستاییان در قریه نیالا در مسیر بازگشت بابیان با آنان مقابله کردند.

زیبایی و آلایش_ خانه نیاکان


زیبایی و الایش


گویش مازنی

/neyaalaa/ از توابع دهستان چهاردانگه ی شهریاری بهشهر

از توابع دهستان چهاردانگه ی شهریاری بهشهر


پیشنهاد کاربران

الان نیا با لحن محلی

بی آلایش

خانه نیاکان

از آلایش میاد ( به معنای زیبایی )
اسم دخترم نیالاست😊

در میان نیاکان

نیالا:زیبایی والایش ؛خانه نیاکان معنی اصلیش اینه و به این خاطر اسم روستاست که درگذشته نام دختر حاکم این منطقه بودهکلمات دیگر: