کلمه جو
صفحه اصلی

ان بولین

فرهنگ فارسی

( آن بولین ) ( و. ۱۵٠۷ - ف. ۱۵۳۶ م . ) دومین زن هانری هشتم پادشاه انگلستان . وی ندیمه کاترین دارا گون زن اول هانری بود و پس از او جانشین گردید . او هم متهم به خیانت و عدم عفت گردید و بقتل رسید .

دانشنامه عمومی

آن بولین. آن بولین (به انگلیسی: Anne Boleyn) (متولد ۱۵۰۱ یا ۱۵۰۷ - درگذشت ۱۹ مه ۱۵۳۶ در ارگ لندن) دومین همسر و شهبانوی هنری هشتم پادشاه انگلستان از تاریخ ۲۸ مه ۱۵۳۳ تا ۱۷ مه ۱۵۳۶ بود که در برج لندن به اتهام زنای با محارم و خیانت به همسر خود (هنری هشتم) گردن زده شد؛ گناهی که هیچگاه صحت آن اثبات نشد. وی مادر الیزابت اول است.
فهرست مشاهیری که در اوج شهرت درگذشتند
مردم مسیحی خوب، من بدینجا آمده ام تا بمیرم، بر اساس قانون، و بواسطه قانون قضاوت شدم تا بمیرم، و بنابراین گفتاری بر علیه آن ندارم. من بدینجا آمده ام تا هیچ مردی را محکوم نکنم، و چیزی در مورد ان نگویم، آنچه که بر آن متهم شدم و محکوم به مرگ، ولی دعا میکنم خدا شاه را حفظ کند و عمرش را مستدام دارد تا بر شما سلطنت کند، زیرا شاهزاده محترم و حتی بسیار بخشنده چون او هرگز نبوده: و در حق من بسیار خوبی کرد، یک آقای محترم و فوق العاده. اگر در پروندهُ من هر فردی مداخله و درگیر بود، از ایشان میخواهم بهترین قضاوت را اعمال کنند. و اکنون که دنیا و تمام شما را ترک میکنم، از صمیم قلب خواستارم که برایم دعا کنید. خداوندا به من رحم کن، روحم را به خدا میسپارم.


کلمات دیگر: