کلمه جو
صفحه اصلی

بوکس


مترادف بوکس : مشت بازی، مشت زنی، پنجه، مشت

برابر پارسی : مشت زنی

فارسی به انگلیسی

boxing


box, punch


box, punch, boxing

فارسی به عربی

صندوق , ملاکمة

مترادف و متضاد

مشت‌بازی، مشت‌زنی


پنجه، مشت


۱. مشتبازی، مشتزنی
۲. پنجه، مشت


box (اسم)
ضرب، جای ویژه، صندوق، اطاقک، جعبه، بوکس، قوطی، محفظه، لژ، جعبه، توگوشی

boxing (اسم)
بوکس، مشت زنی، مشت بازی

فرهنگ فارسی

مشت زنی، نوعی ازورزش یامسابقه که بین دونفراست
( اسم ) نوعی از ورزش که برای آن مسابقاتی هم ترتیب دهند و آن عبارتست از مشت زدن دو تن بیکدیگر با دستگشهای مخصوص در زمینی مربع مشت زنی .

فرهنگ معین

(بُ ) [ فر. ] ( اِ. ) ورزشی که در آن ورزشکار با استفاده از مشت با ورزشکار دیگر مبارزه می کند، مشت زنی .

لغت نامه دهخدا

بوکس. [ ب ُ ] ( اِ ) نوعی ورزش و آن عبارت از مشت زدن دو تن است بیکدیگر، با دستکشهای مخصوص ، در زمینی مربع ( رینگ ). مشت زنی. ( فرهنگ فارسی معین ). از «باکس » انگلیسی. ضربت. نوعی از ورزش که دو مبارز باضربات مشت به یکدیگر حمله می کنند و در فرانسه علاوه از ضربات مشت ضربات پا نیز متداول است. ( از لاروس ).

فرهنگ عمید

نوعی مسابقۀ ورزشی که میان دو هم وزن و در زمین مربع شکل با دستکش مخصوص انجام می شود که طی آن ورزشکاران با زدن ضربات مشت به حریف امتیاز می گیرند.

دانشنامه عمومی

بوکس یا مشت زنی یکی از رشته های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با ضربات مشت در دو نوع آماتور و حرفه ای، با یکدیگر مبارزه می کنند. بوکس تاریخچه ای طولانی در کشور یونان دارد. البته بوکس مدرن در واقع از کشور آمریکا سرچشمه می گیرد و یکی از قویترین و کارامدترین رشته های رزمی است.
معمولاً برای مسابقات دستکش هایی با وزن ۸ الی ۱۰ اونس استفاده می شود و برای تمرین و کیسه زدن از دستکش ۱۰ الی ۱۴ انس استفاده می شود.
دستکش هایی با وزن غیرمعمول عبارتند از: ۶-۱۴-۱۶-۱۸
مسابقه ورزش بوکس به طور رسمی در ششصد و هفتاد و هفت سال پیش از میلاد مسیح در بیست و سومین بازی المپیک در هاین که نخستین نبرد این ورزش است شروع شده و «ابراستوس» اهل سمیرنا در این مسابقه فاتح و قهرمان شناخته شد.
این که قدیمی ترین نبرد بوکس به چه نوع صورت گرفت و چگونه با یکدیگر می جنگیدند معلوم نیست. چنان که در تواریخ روم ذکر شده است که طرفین مشت های خود را به چرمهای خامی محکم بسته و سعی می کردند که با ضربات محکمی از این مشت های سخت و سنگین حریف را از پای درآورند. البته این مسابقات بدون رعایت وزن بدن انجام می شد.
ملائکوماس که پدرش نیز چهل و پنج سال پس از میلاد مسیح فاتح بوکس و قهرمان المپیک گردیده بود، عموم رقیب های خود را تنها با فن (نه با زور و قدرت) مغلوب می ساخت. مسابقه هایی که بدین صورت وقوع می یافت بدون انقطاع بود و دائماًّ در میدان های مسابقه یک ورزشکار با قهرمانان آماده به نبرد بوده و هرکس که از بین تماشاچیان داوطلب مسابقه بود دست خود را بلند می کرد. ملائکوماس قهرمان رومی که در اکثر نبردهای ورزشی بدین نوع فاتح می گردید بالاخره در یک مسابقه که حریف او کشته شد به شهرت بسزایی دست یافت. در این مسابقه ها قهرمانان دوره امپراتوری روم دست های خود را باآلتی شبیه به دستکش که روی آن میخ های محکم فولادی کوفته شده بود مجهز می کردند و نیز یک نوع دستکش مخصوص دیگر که از چرم های سخت و محکم تشکیل شده بود در دست می گرفتند و مسابقه را شروع می کردند.این مسئله که با استفاده این دستکش ها در هر مسابقه یکی از دو طرف حتماً سخت مجروح یا مقتول می شد، سبب منسوخ شدن برگزاری مسابقه های بوکس بدین نحو گردید.در واقع بازی بوکس با از بین رفتن مسابقه های المپیک توأم گردیده و در سال ۴۰۰ بعد از میلاد قهرمانان ورزش های مختلف بوکس را به کلی فراموش کردند.در همان عصر یا چند قرن بعد ورزش کشتی گیری که خطرات آن کمتر از این گونه بوکس ها نبود متداول شد و از ورزش های عمومی گردید.
بوکس (فیلم ۱۹۹۵). «بوکس» (انگلیسی: Boxer (1995 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد.

دانشنامه آزاد فارسی

رجوع شود به:مشت زنی

فرهنگ فارسی ساره

مشت زن


واژه نامه بختیاریکا

مُست و لَقَه

جدول کلمات

ناک اوت

پیشنهاد کاربران

ما بوکسرا از چپ بخوریم از راست میزنیم


کلمات دیگر: