کلمه جو
صفحه اصلی

گیسوکمند

فرهنگ فارسی

۱- کسی که گیسویش مانند کمند باشد در بلندی . ۲- محبوب معشوق : شبی چون کاکل بالابلندان سوادی از خم گیسو کمندان . ( زلالی بها . لغ. )

لغت نامه دهخدا

گیسوکمند. [ ک َ م َ ] ( ص مرکب )گیسو که بسان کمند باشد در بلندی. || کنایه از محبوب است. ( آنندراج ) ( بهار عجم ) :
شبی چون کاکل بالابلندان
سوادی از خم گیسوکمندان.
زلالی ( از بهار عجم ).

دانشنامه عمومی

گیسو کمند یا ژولیده (به انگلیسی: Tangled) فیلم انیمیشن موزیکالی است که در سال ۲۰۱۰ توسط استودیوی والت دیزنی ساخته شد. داستان فیلم بر گرفته از داستان متل آلمانی راپانزل نوشتهٔ برادران گریم است. این انیمیشن، پنجاهمین انیمیشن کلاسیک والت دیزنی است. نام این فیلم قرار بود راپانزل باشد تا این که نهایتاً به تنگلد تغییر یافت. این فیلم در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۰ به صورت سه بعدی به نمایش درآمد.گیسوکمند با بودجه ای ۲۶۰ میلیون دلاری به پرخرج ترین انیمیشن تاریخ تبدیل شد.
۲۴ نوامبر ۲۰۱۰ (۲۰۱۰-11-۲۴) (ایالات متحده)
روزی روزگاری در شهری پادشاه و ملکه ای عادل در کنار مردم به خوبی و خوشی زندگی می کردند. در همان زمان قطره ای از خورشید روی زمین می چکد و از آن گلی طلایی رنگ می روید. پیرزنی جای آن گل را پیدا می کند و خود را به وسیلهٔ آن جوان می کند. او نمی خواهد که بقیه جای آن گل را پیدا کنند و به خاطر همین این موضوع را به هیچ کسی نمی گوید و خودش هرچند وقت یک بار به کنار آن گل می رود و با خواندن آواز نیرو و زیبایی جوانی خود را پس می گیرد. تا این که ملکه باردار می شود و در بستر بیماری می افتد. مردمان شهر همه به دنبال دارویی برای بیماری وی هستند. آن ها این گل طلایی را پیدا می کنند و جوشاندهٔ آن را به ملکه می دهند. ملکه حالش خوب می شود و دختری (راپانزل) با موهای طلایی به دنیا می آورد. آن ها در روز تولد او بالنی نورانی به آسمان می فرستند. آن پیرزن که زندگی خود را در خطر می بیند تصمیم می گیرد تا تکه ای از موهای او را بدزدد، وقتی شبانه به کاخ می رود متوجه می شود که با بریدن موها، آن ها به رنگ قهوه ای درمی آیند و قدرت خود را از دست می دهند. برای همین راپانزل را می دزدد. او را به برجی در دوردست ها می برد و او را بزرگ می کند و هر بار که راپانزل آواز می خواند او جوان می شود. پیرزن به راپانزل اجازه نمی دهد که از برج بیرون برود. از آن طرف هم ملکه و پادشاه هرسال به مناسبت تولد راپانزل هزاران بالن نورانی به آسمان می فرستند و راپانزل آرزو دارد تا این صحنه را از نزدیک ببیند؛ ولی نامادرش به او اجازه نمی دهد و می گوید که بیرون دنیای تاریک و خطرناکی است.از طرف دیگر داستان زندگی پسری به نام یوجین (با نام مستعار فلین رایدر) نشان داده می شود که به همراه دو فرد شرور دیگر به دزدی می روند و تاج شاهزاده گمشده را می دزدند. یوجین دزد معروفی است و تمام شهر به دنبال او هستند. او سر دو شریک دیگرش را کلاه می گذارد و با تاج فرار می کند و وقتی که اسب فرمانده سپاه (ماکسیموس) به دنبال اوست، او به طور اتفاقی برج راپانزل را پیدا می کند و از آن بالا می رود. نامادری راپانزل برای خرید به بیرون رفته و راپانزل تنهاست. او ابتدا فکر می کند یوجین آدم بدی ست ولی به زودی با او خوب می شود و می گوید اگر او را به شهر ببرد تا پرواز بالن های نورانی را ببیند او هم تاج را به او برخواهد گرداند. یوجین قبول می کند و او را می برد؛ ولی در این سفر آن ها با خطرهای مختلفی از جمله گاردهای شاهنشاهی و دوستانی که یوجین سرشان را کلاه گذاشته بود روبه رو می شوند، ولی به کمک هم از پس این ها برمی آیند و در این بین به هم علاقه مند می شوند.
هم چنین ماکسیموس با این دو دوست صمیمی می شود و این که با اشرار داخل رستوران معروفی در شهر نیز رفیق صمیمی می شوند.ام وقتی مادرش از سفر برمیگردد متوجه تاج و نبودن گیسوکمند می شوندو سعی می کند با گول زدن دوستان یوجین او را کشته و گیسو کمند را اسیر کند آن ها به شهر می رسند و شب هنگام پرواز بالن ها آن ها را مشاهده می کنند. هم چنین راپانزل در شهر با دیدن عکس شاهدخت گم شده متوجه شباهت خود به او می شود. اما در ادامه به توطئه نامادری راپانزل یوجین دستگیر می شود. راپانزل و نامادری اش به برج برمی گردند. مأموران حکومتی قصد دارند تا یوجین را اعدام کنند، ولی دوستانش در رستوران به کمکش می آیند و او همراه با مکسیموس فرار می کند و به برج می رود. در آن جا به ضربهٔ چاقوی نامادری یوجین زخمی می شود. راپانزل (که از همهٔ ماجرا و شاهدخت بودنش مطلع شده) به نامادری اش می گوید که اگر اجازه بدهد تا یوجین را درمان کند، او به همراهش می رود و تا آخر عمر با او خواهد ماند. او زمانی که می خواهد با موهایش وی را درمان کند، یوجین موهایش را با تکه ای شیشه می بُرَد تا جان راپانزل در امان باشد و همهٔ موهای او قهوه ای رنگ می شود و نیرو اش را از دست می دهد. هم چنین نامادری اش دوباره پیر می شود و از پنجره پایین می افتد و می میرد. یوجین نیز از حال می رود و به نظر می رسد که مرده است و کاری از دست راپانزل برنمی آید. زمانی او دارد گریه می کند، قطرهٔ اشک راپانزل روی یوجین می افتد و یوجین درمان می شود.در آخر آن دو به پیش شاه و ملکه می روند و شاه و ملکه اعلام می کنند که شاهدختشان پیدا شده است و یوجین و راپانزل نیز با هم ازدواج می کنند.

پیشنهاد کاربران

من پیشنهاد میدهم یعنی موهای بلند و گیس شده.

به نظر من موهایی خیلی خیلی بلند.

به نظر من یعنی دختر با گیسو های بلند و زیبا

به نظرمن دختری باموهای بلند و زیبا

یعنی دختری باموهای زیبای مشکی و چشمانی درشت و آبی با ابروهای بند انداخته ی نازک که ابروهای کمانی باشد، به صورتی که پسران ومردان چشم چران به ایشان نگاه شیطانی میکنند. امیدوارم از پیشنهادام خوشتان آمده باشد

تنها

مو بلند

مو های بلند که بیشتر به بانو های که داری موهای بلندی هستن نصبت می دهند

کسی ک موهاش بلنده

گیسو کمند یعنی زیباترین دختر دنیا

گیسو یعنی مو بلند


کلمات دیگر: