کلمه جو
صفحه اصلی

کپور

فارسی به عربی

شبوط

مترادف و متضاد

carp (اسم)
کپور، ماهی کول

minnow (اسم)
کپور، ماهی قنات، ماهی گول

فرهنگ فارسی

( اسم ) گونه ای ماهی استخوانی که در دریای خزر فراوان است .
به هندی اسم کافور است

فرهنگ معین

(کَ ) (اِ. ) نوعی ماهی بزرگ .

لغت نامه دهخدا

کپور. [ ک ُ ] ( اِ ) کُفُر. یک قسم ماهی خوراکی است که در گیلان و مازندران صید می شود. ( یادداشت مؤلف ). گونه ای ماهی استخوانی که در دریای خزر فراوان است . ( فرهنگ فارسی معین ). این ماهی به اندازه ماهی سفید است اما به نسبت دیگر ماهیها گوشتش خوش خوراک نیست. آن را در لاهیجان کِپور و در تداول عامه تهران کَپور تلفظ می کنند.

کپور. [ ] ( اِ ) به هندی اسم کافور است. ( مخزن الادویه ). کبور. || اسم هندی کهرباست. ( تحفه حکیم مؤمن ).

کپور. [ ] (اِ) به هندی اسم کافور است . (مخزن الادویه ). کبور. || اسم هندی کهرباست . (تحفه ٔ حکیم مؤمن ).


کپور. [ ک ُ ] (اِ) کُفُر. یک قسم ماهی خوراکی است که در گیلان و مازندران صید می شود. (یادداشت مؤلف ). گونه ای ماهی استخوانی که در دریای خزر فراوان است . (فرهنگ فارسی معین ). این ماهی به اندازه ٔ ماهی سفید است اما به نسبت دیگر ماهیها گوشتش خوش خوراک نیست . آن را در لاهیجان کِپور و در تداول عامه ٔ تهران کَپور تلفظ می کنند.


فرهنگ عمید

نوعی ماهی بزرگ که در رودخانه ها و کناره های دریای خزر پیدا می شود.

دانشنامه عمومی

کپور (نام علمی: Cyprinus carpio) نام یک گونه از تیره کپورماهیان است. این ماهی از خانواده است که دارای ۲ جفت سبیلک، ودندان های حلقی با فرمول ۳٫۱٫۱–۱٫۱٫۳ یا ۳٫۲٫۱–۱٫۲٫۳ می باشد. کپور معمولی فلسهایی درشت و باله پشتی ممتدی دارد. تعداد فلس های خط جانبی در این ماهی ۳۲–۳۰ عدد می باشد. دهان آن کشویی بوده و قابل بیرون زدن است. کپور معمولی در حوضه های دریای خزر، رودخانه تجن و تمام حوضه های آبریز ایران پراکنش دارد. حداکثر طول در این ماهی ۱۵۰ و میانگین ۳۸ سانتی متر است. بدن این ماهی تا حدی دراز است و طول ۳ برابر ارتفاع می باشد. سر ماهی بزرگ و پوزه کند است. باله مخرجی کوتاهی دارد. در باله پشتی ۳ تا ۴ خار سخت و ۱۵(۱۶) تا ۲۱(۲۲) شعاع نرم و شاخه شاخه وجود دارد. در باله مخرجی نیز ۳ خار سخت و ۵ یا ۶ شعاع نرم شاخه شاخه دیده می شود.
کپوردندان ماهیان
این ماهی همه چیز خوار بوده و از موجودات ریز بستر آب، کرم ها، سخت پوستان، نوزاد حشرات، لاشه حیوانات، تخم ماهیان و حتی نوزادان خود را مصرف می کنند.
در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد به صورت دسته جمعی به خواب زمستانی فرومی روند. در آب شیرین به سر برده و آب های گرم، آرام و پوشیده از گیاه را دوست دارد.
در میان کپور ماهیان می توان ۴ نوع آن را بر حسب قرار گرفتن فلس ها بر روی بدن از یکدیگر تشخیص داد: ۱)کپور فلس دار: که دارای بدنی کاملاً پوشیده از فلس است. ۲) کپور آئینه ای: که دارای فلس های آئینه ای شکل و نا مرتب است. ۳)کپور فلس یک ردیفی: که دارای یک ردیف فلس در امتداد خط جانبی بوده و همگی آن ها به یک اندازه اند. ۴) کپور چرمی یا برهنه: که فاقد فلس یا دارای تعداد کمی فلس است.عمر این ماهی تا ۴۵–۵۰ سال گزارش شده و نمونه هایی از آن تا ۳۰ کیلوگرم وزن می توانند داشته باشند

گویش مازنی

/kapoor/ کپور نوعی ماهی دریای خزر

کپور نوعی ماهی دریای خزرکلمات دیگر: