کلمه جو
صفحه اصلی

دندان ها

فارسی به انگلیسی

teeth, choppers

teeth


فارسی به عربی

اسنان

مترادف و متضاد

teeth (اسم)
دندانها

دانشنامه عمومی

دندان ها (فیلم). دندان ها (به انگلیسی: Teeth) یک فیلم سینمایی در سبک کمدی سیاه و ترسناک به نویسندگی و کارگردانی میچل لیختن استاین، محصول ۲۰۰۷ آمریکا است. در این فیلم شخصیت اصلی داستان که دختری نوجوان است متوجه می شود که در واژن خود دندان دارد.
Mitchell Lichtenstein
Joyce Pierpoline
دان دختر نوجوانی است که ابتدا عضو فعال یک گروه پاکدامنی است که اعضای آن آمیزش جنسی پیش از ازدواج را گناه می دانند. اما در ادامه فیلم وی قربانی تجاوز جنسی می شود؛ در خلال تجاوز، آلت تناسلی مرد جوان قطع می شود و وی در اثر خونریزی شدید می میرد. دان وحشت زده برای بررسی این پدیده عجیب به دکتر متخصص مراجعه می کند که در حین معاینه …
واژنِ دندان دار یا دندانه ای (Vagina Dentata) واژه ای یونانی است. این افسانه عامیانه از فرهنگ های گوناگون ریشه گرفته است و افسانه ای هشداردهنده و از نمادهایِ کلاسیک هراس مردانه از اختگی هنگام آمیزش جنسی با زنان است.علاوه براین، در این متن های افسانه ای به شباهت میان دهان و واژن نیز پرداخته شده است. چونان که امروزه آمیزش جنسی دهانی هراسی ناخودآگاه دربردارد، زیرا با احتمال خطر اخته شدن همراه است.
این افسانه روایت های گوناگونی دارد اما در این فیلم رویکرد تازه ای از تَن هراسیِ اروتیک به آن شده است و رویکرد بسیار مرد مدارانهٔ افسانه را به رویکردی بسیار زن مدارانه تبدیل کرده است، تا جایی که برخی آن را مردستیز دانسته اند.میچل لیکتنستاین در مصاحبه ای گفته است که «برخلاف افسانه واژنِ دندان دار که قهرمان آن یک مرد است، در اقتباس خود شخصیت زن را به قهرمان بدل کرده است تا مغلوب مردها نشود و قدرت برتر خود را حفظ کند.» همچنین گفته است «گاهی اظهارنظرهایی از این دست دریافت کرده ام که گویی با ساختن این فیلم به جنسیت خود نارو زده ام. اما فکر نمی کنم مردها برای حفظ موقعیت خود در جامعه نیازی به کمک داشته باشند و به نظر می رسد از این بابت در امنیت به سر می برند، پس جای هیچ نگرانی نیست.»نقد دیگری که بر فیلم وجود دارد این است که پسری که قصد تجاوز به دان را ندارد نیز قربانی می شود.


کلمات دیگر: