کلمه جو
صفحه اصلی

دینامیت


برابر پارسی : شکافنده

فارسی به انگلیسی

dynamite

فارسی به عربی

دینامیة , مسحوق

مترادف و متضاد

dynamite (اسم)
دینامیت

tambour (اسم)
طبل، دهل، طبال، دینامیت، تنبور، تنفس نگار، بنض نگار، رویه یا دیواره متحرک چوبی

فرهنگ فارسی

ماده قابل انفجارازترکیب نیترگلیسرین بامواد
( اسم ) ماده ای قابل انفجار از نیتروگلسیرین و مادهای متخلخل که موجب انفجار میگردد.

فرهنگ معین

[ فر . ] (اِ. ) ماده ای قابل انفجار مرکب از نیتروگلیسرین و ماده ای متخلخل که موجب انفجار می گردد.

لغت نامه دهخدا

دینامیت. ( فرانسوی ، اِ ) ماده ای منفجره که از نیترو گلیسیرین و ماده متخلخلی ( مانند خاک اره ) تشکیل یافته است و اغلب دارای نیترات آمونیوم یا نیترات سودیوم یا گاهی یکی از کربونها نیز هست. انفجار بوسیله چاشنی بعمل می آید. دینامیت را «آ.ب.نوبل » کشف کرد. ( 1866م. ). ( دائرة المعارف فارسی ).

فرهنگ عمید

مادۀ قابل انفجار که از ترکیب نیتروگلیسرین با مواد دیگر ساخته میشود و برای منفجر ساختن چیزی یا جایی به کار می رود.

دانشنامه عمومی

دینامیت (انگلیسی:Dynamite)یک ماده انفجاری است که از جذب نیتروگلیسیرین، در یک ماده خنثی مانند دیاتومایت تولید می شود. این کشف توسط آلفرد نوبل ثبت شد.
زندگی نامه آلفرد نوبل، ویکی پدیا انگلیسی
آلفرد نوبل دریافت که اگر نیتروگلیسیرین جذب یک ماده خنثی مانند دیاتومایت گردد، در هنگام جابه جایی به مراتب امن تر خواهد بود و آن مخلوط را در سال ۱۸۶۷ به نام دینامیت ثبت کرد. او برای این کار از ترکیب سه واحد نیتروگلیسیرین و یک واحد دیاتومایت (که متشکل از ۸۶٪ سیلیس، ۵٪ سدیم، ۳٪ منیزیم و ۲٪ آهن است) به علاوه مقدار کمی کربنات سدیم استفاده کرد و آن را برای اولین بار در یک مراسم شکار در ردهیل، در سوری انگلستان به نمایش درآورد که مورد استقبال قرار گرفت. و همینطور خاصیت انفجاری بسیار بالایی دارد.
امروزه بر روی دینامیت ها واژه «شدیداً منفجره» درج می شود. مفهوم این عبارت ابن است که این ماده قدرت تخریب بالایی دارد ولی از دستهٔ مواد منفجرهٔ آتش زا نیست. دینامیت اولین مادهٔ منفجرهٔ قابل کنترلی به حساب می رود که از باروت قدرت بیشتری دارد. این ماده ابتدا با نام «گرد منفجرهٔ نوبل» فروخته می شد ولی بعد از معرفی شدنش؛ شهرت بسیاری یافت و به عنوان جایگزین مطمئنی برای باروت و نیتروگلیسیرین مطرح شد. نوبل به دقت بر ساخت و ساز دینامیت نظارت می کرد و سریعاً باعث تعطیلی تولیدکنندگان غیرمجاز آن می شد. هر چند بعضی تجار آمریکایی با ایجاد تغییرات اندکی در ترکیب اصلی؛ او را دور زدند، با این حال دینامیت ثروت قابل توجهی نصیب نوبل کرد. امروزه دینامیت به شکل و طرح های نوع به نوعی ساخته می شود.

دانشنامه آزاد فارسی

دینامیت (dynamite)
مادۀ منفجره ای متشکل از مخلوط نیتروگلیسیرین و خاک دیاتومه، این خاک مادۀ جاذبی شبیه گِل سفید است. اولین بار آلفرد نوبل آن را ابداع کرد.

واژه نامه بختیاریکا

جِلِه نِی


کلمات دیگر: