کلمه جو
صفحه اصلی

رومارن

فارسی به انگلیسی

rosemary

لغت نامه دهخدا

رومارن. [ رُ رَ ] ( فرانسوی ، اِ ) اکلیل است از تیره لابیه و قسمت قابل مصرف آن سرشاخه های گلدار. ماده موثره : اسانس. موارد استعمال : سرشاخه های گلدار تازه - الکاوولنه ررسرشاخه های خشک : اسپس وولنه رر. ( از کارآموزی داروسازی ص 212 ).

دانشنامه عمومی

رومارَن یا اِکلیل کوهی یا رُزماری (Rosmarinus officinalis) گیاهی خشبی، چندساله و معطر است که برگ هایی سوزنی شکل و همیشه سبز دارد.
فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی، ۱۳۸۷
رومارن بومی منطقهٔ مدیترانه و کشور اوروگوئه است.گل های آن در رنگ های گوناگون سفید، صورتی، بنفش یا آبی می رویند.
از برگهای تازه و خرد شده رومارن به دلیل داشتن اسانس معطر و روغن فرار و همچنین تانن در سالاد و در تهیه خوراکهای مرغ و ماهی استفاده می شود. پودر برگهای خشک شده اکلیل کوهی به تنهایی یا همراه با سایر ادویه به عنوان چاشنی برای خوش طعم کردن غذاها به خصوص سس سالاد به کار می رود.روغن رزماری محرک است و از نظر رایحه و اثر، گرم و نافذ می باشد. اثر محرک رزماری روی سیستم اعصاب مرکزی بسیار برجسته است.
طبق مطالعات انجام شده بر ترکیب اسید رزمارینیک ثابت شده است که این ماده در درمان رینوکونژکتیویت فصلی بسیار مؤثر است Seasonal Allergic Rhinoconjuctivitis (SAR(() در مطالعات صورت گرفته به تعدادی از بیماران مبتلا به SAR، اسید رزمارینیک در مقایسه با پلاسبو توانسته است اثر مهاری بر روی سلولهای اینترلوکین B1، اینترلوکین γ و هیستامین داشته باشد. در گروه درمان شده تعداد نوتروفیلها و ائوزینوفیلهای ترشحات بینی به طور محسوسی کاهش یافته است. همچنین علائم بیماران اعم از خارش بینی، خارش چشمها، آبریزش بینی و آبریزش چشمها کاهش یافته است. روغن رزماری و افسنتین در تونیک موی سر موجب تحریک پیاز مو شده و از طاسی زودرس پیشگیری می نماید. این دارو در موارد ریزش مو بدون شوره سر نیز اثربخشی زیادی نشان داده است.


کلمات دیگر: